21 May 2026
‘HoQ Amsterdam’ brengt de quantumcommunity onder één dak samen en fungeert als centrale ontmoetingsplek voor startups en scale-ups. Naast de UvA, zijn Centrum Wiskunde & Informatica (CWI), de Vrije Universiteit en de Hogeschool van Amsterdam (HvA) belangrijke partners in de netwerkorganisatie QDNL Amsterdam. Door deze partijen fysiek samen te brengen, willen de UvA en QDNL Amsterdam met HoQ Amsterdam de samenwerking binnen het ecosysteem nog verder versterken.
Het gebouw biedt een combinatie van kantoorruimtes, vergaderfaciliteiten en gemeenschappelijke zones, aangevuld met toegang tot evenementlocaties bij Startup Village. Deze infrastructuur stelt bedrijven in staat zich te richten op onderzoek en commerciële projecten, terwijl tegelijkertijd ruimte wordt geboden voor samenwerking en kennisdeling.
Decaan Susan te Pas van de Faculteit der Natuurwetenschappen, Wiskunde en Informatica, die de faciliteit officieel opende tijdens het evenement op 19 mei 2026, licht toe: “HoQ Amsterdam is een eerste stap in aanloop naar LabQ, de Quantumhub in Amsterdam die naar verwachting begin 2029 wordt opgeleverd. Dit zal een belangrijke impuls geven aan samenwerking en innovatie op het gebied van Quantum in het groeiende AI, Deep Tech en Quantum ecosysteem op het Amsterdam Science Park. LabQ biedt 13.000 m2 aan labruimte, onderwijsvoorzieningen, en kantoorruimte voor wetenschappers en bedrijven.” Tot die tijd vormt HoQ Amsterdam een belangrijk knooppunt voor de verdere ontwikkeling van het Amsterdamse quantumcluster.
De community rondom HoQ Amsterdam groeit snel, met organisaties zoals Eoncore, QDNL Amsterdam, WIQD, QDNL, en een aantal bedrijven nog in stealth. Samen vormen zij een ecosysteem waarin samenwerking, kennisdeling en innovatie centraal staan.
Volgens Dimitri van Esch, CEO en oprichter van Eoncore, ligt de kracht van HoQ Amsterdam in de dagelijkse interacties tussen bedrijven en onderzoekers. “Veel mensen onderschatten de waarde van informele ontmoetingen. Een gesprek bij de koffie of een snelle vraag kan al leiden tot nieuwe samenwerkingen. Je blijft zichtbaar voor elkaar, waardoor kansen zich sneller voordoen,” aldus Van Esch.
Hublead QDNL Amsterdam Aldo Brinkman: “De Amsterdamse quantum hub is gebouwd rondom kennisinstellingen zoals de UvA, CWI en de VU. De toegang tot wetenschappers en studenten is cruciaal voor bedrijven, in dit stadium van de ontwikkelingen in quantumtechnologie. Om de volgende stap te zetten, zullen kennisinstellingen en bedrijven moeten samenwerken.” Hij somt op: “Studenten zijn het toekomstige talent van de bedrijven. Wetenschappers kunnen risicovol onderzoek doen dat niet loont binnen bedrijven. En de bedrijven kennen de markt en snappen commercialisering van R&D.”
Met HoQ Amsterdam zetten de UvA, CWI en QDNL Amsterdam een belangrijke stap in de verdere ontwikkeling van een sterk en internationaal concurrerend quantumecosysteem in Nederland en Europa, waarin samenwerking en kennisdeling de basis vormen voor toekomstige doorbraken.